Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00-18:00

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, yaş veya genetik faktörlere bağlı  alt ve üst göz kapaklarında  sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması işlemidir.  Bu işlemle  göz çevresi yeniden yapılandırılarak göz çevresinde genç  ve sağlıklı  görünüm sağlanır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Özellikle güneş ışınları  cilt elastikiyeti kademeli olarak azaltmaktadır. Yüz cildinde ortaya çıkan elastikiyet kaybı neticesinde vücüttaki en ince deri olan göz kapaklarında toplanma ve sarkmalara neden olur. Bu nedenle yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkmaktadır.

Üst göz kapağı blefaroplasti hngi durumlarda yapılır?

Etkilenen hastalarda  görsel semptomlara veya kozmetik kaygılara neden olan fazlalık, gevşek göz kapağı derisi ve yağ fıtıklaşması gibi durumlarda üst göz kapağı blefaroplasti yapılması gerekir.

Üst göz kapağı derisinde  ve yağ dokusunda sarkmaya neden olan faktörler nelerdir?

 • Güneşe maruz kalma nedeniyle ciltte kollajen, elastin ve temel madde kaybına neden olan aktinik değişiklikler
 • Yağ fıtığı ile sonuçlanan orbital septumun zayıflaması
 • Genetik yapı
 • Yüksek vücut kitle indeksi
 • Sigara içmek
 • Hava kirliliği
 • Uyku düzensizliği
 • Alkol kullanımı

gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Kapak sarkmasında riskli gruplar kimlerdir?

 • Orta yaş üstü
 • Göz kapaklarını etkileyen enflamatuar hastalıklar (örn. Tiroid  göz hastalığı)
 • Sistemik hastalık veya alerji ile ilişkili kronik kapak şişmesi/ödem olanlar
 • Aile öyküsü
 • Erkek cinsiyet

 

Hasta yakınmaları nelerdir ?

Göz kapaklarında da torbalanma, ciltte sarkma, gevşeme , kırışıklık ve renk değişikliği gibi yakınmalar  ortaya çıkar. Bu bulgular hastalarda genellikle günlük yaşam aktivitelerini engelleyebilir. Şiddetli vakalarda, hastaların görme alanlarını iyileştirmek için deriyi manuel olarak yukarı kaldırmaları gerekebilir. Göz kapaklarında ortaya çıkan yaşlılığa bağlı değişimler kişide yorgun, donuk ve yaşlı bir görünüme yol açar.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) kaç yaşında yapılır?

Göz kapağı estetiği göz hastalıkları alanında en çok yapılan ameliyattır. Genetik faktörlere bağlı genellikle 35 yaş, yaşlanmaya bağlı genellikle 55 yaş üstü bireyler tarafından yaptırılmaktadır. Çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz. Bu nedenle  ameliyat 7-8 yıl kadar etkisini gösterir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) öncesi nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sırasında kanama eğilimi olabilir. Bu riskli azaltmak için  kan sulandırıcılar işlemden en az yedi gün önce kesilmelidir. Yara iyileşmesini geciktirdiğinden  sigara, diğer tütün ürünleri ve bitkisel takviye edici ürünler 1-2 hafta önce kullanımı sonlandırılmalıdır.  

Üst göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Üst göz kapağı estetiği hemen hemen tamamı lokal anestezi ile yapılır. Bu işlemde göz kapağında fazla deri ve kas dokusunun  çıkarılması işlemidir. Ameliyat izi göz kapağı çizgisi  içinde kalacak şekilde yapılarak ameliyat izinin görünmemesi sağlanır. Hastanın göz yapısı ve isteğine göre  badem göz estetiği gibi operasyonlar da tercih edebilirler.

İyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra bir iki  gün göz kapaklarında ödem ve hiperemi olabilir. Genellikle 7-10 gün sonra konulan dikişler alınır. Uygulanan tedaviler ile 3-4 haftada iyileşme süreci tamamlanır.