Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00-18:00

Vitreoretinal Cerrahi

Vitreoretinal cerrahi : Pars plana vitrektomi (PPV), retina dekolmanı, göz içi kanama. Görme merkezi üzerinde zar ve  maküla deliği gibi pek çok retinal hastalıkta uygulanan kontrollü, gözün arka bölümüne  kapalı bir sistemle  girilmesini sağlayan bir tekniktir.

Bu cerrahi lokal bazı durumlarda genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.  Cerrahi genellikle  30 ila 60 dakika sürmekte olup çoğunlukla dikişsiz olarak uygulanır. Gözün arka bölümüne  üç noktadan 0.5 mm’lik açılan  kesilerle  ulaşılmaktadır. Göz içindeki vitreus jeli temizlendikten sonra retinadaki problemin yönelik cerrahi işlemler uygulanır. Cerrahi sonunda alttaki hastalığa  bağlı olarak gözün içerisine serum, gaz ya da silikon yağı  ile doldurulup ameliyat sonlandırılmaktadır. Hastalar cerrahi sonrası özel pozisyonlarda yatmak durumunda kalabilirler. Özel gazlarla gözleri doldurulan hastaların  gaz emilinceye kadar uçak ile seyahat etmeleri ve yüksek rakımlı yerlere seyahatleri sakıncalıdır. Kullanılan gazlara 2-4 hafta içinde kendiliğinden emilmektedir. Ancak silikon yağı yerleştirilen hastalarda silikonun bir müddet sonra çıkarılması gerekmektedir.

Vitreoretinal cerrahi tek bir işlem olarak uygulanabileceği gibi katarakt cerrahisi ile birlikte uygulanabilmektedir. Vitreoretinal  cerrahi  özellikle

göz içi  kanama

görme merkezinde delik (maküler delik)

vitreomaküler traksiyon

görme merkezinde zar (Epiretinal membran )

retina dekolmanı

dirençli makula ödemi

Göz içi ciddi enfeksiyonlarda (endoftalmi)

Göz içi yabancı cisimler

Göz içine düşen mercek veya lensler göz içi lens gibi pek çok hastalıkta uygulanmaktadır.