Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00-18:00

Sarı Noktanın Deliği Nedir?

Makula deliği nedir?

Görme merkezindeki sanki bir zımba tarafından oluşturulmuş gibi görünen deliğe makula deliği denir.

Makulada neden delik oluşur?

Spontan makula deliği yaşla birlikte artar. Yaşlanmayla birlikte gözün içini dolduran vitreus dediğimiz yapıda yapısal değişiklikler meydana gelir. Vitreus jeli yapıştığı makuladan ayrıldığında görme merkezinde sorunlara neden olur. Bu bölgedeki büzülmeler daha sonra makula deliği oluşumuna yol açabilir.

Risk grupları kimlerdir?

Makula deliği en çok 65-80 yaşları arasında görülür. Kadın cinsiyeti miyopi ile yakından ilişkilidir. Ancak travma ya da göz iltihabı sonucu da görülmektedir.

Makula deliğinin gelişimi önlenebilir mi?

Makulada delik oluşumunu engelleyecek herhangi bir önlem bulunmuyor

Nasıl Teşhis Edilir?

Tanı, öykü ve göz bebeğinin genişletilmesiyle fundus muayenesi ile konur. Bazı durumlarda optik koherens tomografi (OCT) bu durumun tanı ve tedavisinde faydalı olabilir.

Retinadaki deliğin belirtileri nelerdir?

Merkezi görme kaybı, bulanık ve çarpık görme, görüntünün ortasında siyah-gri bir nokta görülmesi sık rastlanan şikâyetlerdir. Tedavi edilmediği takdirde görme giderek kötüleşir ve skatom dediğimiz merkezi karanlık nokta giderek büyür.

Makula deliği nasıl tedavi edilir?

Hastalığın evresine göre değişmekle birlikte çoğunlukla cerrahi olarak tedavi edilir. Vitrektomi ameliyatı sayesinde hastalarımızın görme yetisini tatmin edici bir düzeye çıkarabilr. Vitrektomi ameliyatı sonunda göze hava veya gaz verilir. Kullanılan gazın niteliğine göre hastalarımız ameliyattan sonra belli bir süre yüzüstü pozisyonda yatmak zorundadır. Gözlerinde gaz bulunan hastaların uçağa binmeleri ve yüksek irtifalara çıkmaları tehlikelidir. Vitrektomi ameliyatı sıklıkla lokal anestezi ile yapılır ve başarılı sonuçlar alınır.

Makula deliğinde cerrahi zamanlama önemli midir?

Erken cerrahi müdahale ile görme açısından daha başarılı sonuçlar alınabileceğinden mümkün olduğu kadar erken yapılması önerilir.